Jak vydělat peníze díky prodeji šablon?

Co si pod "prodejem šablon" představit

V zahraničí populární způsob přivýdělku, který se začíná dostávat i do Čech. Jde o tvorbu užitečného obsahu, který se následně prodává. Tento obsah se často týká nějaké aplikace nebo služby.

Příklady šablon

Proč mám tento "online vedlejšák" rád?

Stejně jako kurzy se prodávají i tehdy, kdy spím. Díky tomu je možné prodej dobře škálovat a propojovat s ostatními možnostmi, např. s kurzy.

Zároveň se dá snadno vše za pochodu upravovat a ladit.

Pro koho je to vhodné:

Pro lidi, kteří rádi tvoří obsah, nebo pro ty, kteří mají rádi “procesy” a pořádek.

Na co si dát pozor?

  • Nemusím se trefit do poptávky.
  • Bez předchozí pozornosti a vybudovaného publika je těžké začít s prodejem bez placených kampaní.

Jak začít s prodejem online kurzu?

Postup bude téměř totožný s prodejem kurzu.

Krok 1 – Sepíšu si 20 problémů, které dokážu vyřešit tím, že přetavím své znalosti a dovednosti do nějakého “materiálu”. Příklady takového materiálu:

  • šablona,
  • návod,
  • vzor,
  • postup,
  • framework,
  • checklist,
  • spreadsheet.

Podívám se do svého počítače, jestli už jsem náhodou něco takového nevytvořil – tím si můžu na začátek ušetřit hodně práce.

Krok 2 – Na těchto 20 problémů se podívám a zhodnotím, se kterými začnu a jakou formu zvolím. Ideální je, když mezi nimi najdu skupinu podobných problémů, okolo kterých můžu tvořit navazující obsah.

Krok 3 – Díky tomu získám představu o tom, který problém budu řešit a jakým způsobem. Tento obsah následně vytvořím spolu s názvem, ze kterého musí být patrné, že zákazníkovi opravdu problém vyřeší.

Krok 4 – Teď je potřeba šablonu začít prodávat. Zde jsou dvě možnosti – buď si vytvořím své vlastní webové stránky s platební bránou – třeba díky službě Konverzky v kombinaci s platební bránou Stripe. Nebo využijete zahraniční služby Gumroad.

Krok 5 – Na řadu přichází propagace. Buď placená, nebo neplacená.

Neplacená propagace – stejně jako u kurzů si každý den vymezím v kalendáři 1 hodinu času na propagaci. Budu procházet tematické skupiny na Facebooku a příspěvky na Twitteru a LinkedInu. Během vymezené hodiny budu lidem pomáhat – třeba odpovídáním na dotazy a komentáře. Následně jim můžu psát do soukromých zpráv a tam dále pomáhat – pak, když to uznám za vhodné, jim pošlu odkaz na můj obsah.

Placená propagace – opět doporučuji reklamu na Facebooku. Reklamu díky němu spustíte během hodiny a první čísla budete mít během další hodiny. Kampaň bude cílit na prodejní stránku spolu s inzerátem, který se pokusím napsat dostatečně zajímavý a lákavý, aby lidi klikli a materiál si koupili.

Jak vydělat 100.000 Kč?

Při prodejní ceně 500 Kč budete potřebovat prodat 200 šablon.

Pokud by se vám podařilo prodat 1 šablonu denně, tak na danou částku potřebuju 200 dní = necelých 7 měsíců.

Pokud ale zvládnete prodej materiálu zkombinovat třeba s prodejem služby nebo kurzu – případně budete prodávat dražší šablony, dosáhnete potřebné částky mnohem rychleji.