Jak vydělat peníze díky službě?

Co si pod "prodejem služby" představit

Prodejem služeb směňujete svoji dovednost a čas za peníze.

Jedná se o velmi snadný způsob, jak začít s “online vedlejšákem”.

Pokud nevíte, s jakou službou začít, zeptejte se sami sebe – s čím za mnou vždy chodí moje rodina/známí/kolegové, abych jim pomohl? Jaké mám dovednosti, které jsou žádané?

Případně druhá možnost – je něco, co by mě opravdu bavilo dělat? Něco, k čemu mám předpoklady a opravdu poctivě si to odpracuju?

Pokud ano, potřebné dovednosti se vždy dají naučit.

Příklady služeb

Marketing

 • Specialista na Facebook kampaně – tvoří (ideálně) ziskové kampaně na Facebooku.
 • Copywriter a psaní textů – tvoří texty, které vydělávají peníze.
 • SEO konzultant – optimalizuje obsah a web pro získání návštěvnosti z vyhledáváčů.

Tvorba webů

 • Tvůrce webů na WordPressu
 • Specialista na zvyšování konverzního poměru
 • Expert na tvoření ziskových trychtýřových webů

Grafika

 • Brand designer
 • Specialista na tvorbu grafiky na výkonnostní kampaně
 • Tvůrce log, billboardů nebo letáků

A mnoho dalšího...

 • HR specialista – nabírá lidi, obvykle na technické nebo manažerské pozice.
 • Webový analytik – pomáhá porozumět (nejen) návštěvnosti na webu.

Proč mám tento "online vedlejšák" rád?

Poskytuje velkou svobodu – sám si určuji, co je moje služba a kolik stojí.

Zároveň se můžu velmi snadno naučit novou dovednost a svoji službu ladit za běhu.

U spousty služeb také není tak velká konkurence na pokročilé úrovni.

Pro koho je to vhodné:

Pro lidi, kteří mají konkrétní dovednost, o kterou je na trhu zájem.

Na co si dát pozor?

 • Může trvat delší dobu, než seženete prvního klienta. Ze zkušeností ale vím, že kdo je vytrvalý a poctivě si to odpracuje, vždy klienta sežene.
 • Můžete mít problém s definicí svojí služby. Nic vám ale nebrání zkoušet a postupně se směrovat tam, kde to pro vás bude nejlepší. Skoro každý dělal na začátku něco jiného, než dělá teď.
 • Pokud začínáte od nuly, tak je potřeba věnovat desítky hodin studiu, abyste se vůbec mohli s klienty bavit. Nebo zaujmout přístup “fake it ‘till you make it”, který ale vám ale nemusí být příjemný (a často to ani není dobrý nápad).
 • Na juniorské pozici je velká konkurence. Je proto potřeba dělat marketing trochu jinak, než je zvykem.

Jak začít s prodejem služby?

Krok 1 – Vymyslím si službu. Co budu dělat a pro koho. Zkusím vymyslet, v čem jsem jiní – většinou se bude jednat o kombinaci mých zájmů a dovedností.Jako příklad použiju toto: “Myslím, že by mě mohly bavit PPC kampaně na Facebooku. Trávím tam dost času, baví mě koukat na reklamy a psát. Zároveň mám hodně blízko k deskovým hrám a ve volném čase si tvořím vlastní deskovku.”

Krok 2 – Vygooglím si články a návody o marketingu na Facebooku, zkouknu spoustu videí. Pokud se mi bude líbit nějaký kurz a bude mít hodně dobrých hodnocení, zakoupím ho, abych se proškolil.

Krok 3 – Vytvořím si tabulku potenciálních zákazníků. Protože mám rád deskové hry, tak se bude jednat o e-shopy, které je prodávají. Do jednoho sloupečku si dám webovou adresu, do druhého pak jméno a telefon na nejvýše postavenou osobu ve firmě, kterou se mi podaří najít.

Krok 4 – Každému e-shopu vytvořím nabídku na míru. Vždy natočím krátké video, ve kterém pozdravím, řeknu, že jsem Facebook specialista-samouk a že pro ně chci pracovat. Nabídnu první 2 měsíce zadarmo, po kterých se případně domluvíme na placené spolupráci. Řeknu i to, že tvořím deskovou hru, ať získám plusové body navíc.

Krok 5 – Nabídka práce zadarmo je pro klienty samozřejmě zajímavá. Několik e-shopů mi na to kývne a já se vrhnu do práce. Ze začátku mi bude všechno trvat a budu hodně koukat na návody.

Krok 6 – Pokud budu tvrdě pracovat a budu mít neustále na paměti, že musím svojí kvalitní prací vydělat klientovi peníze, tak se mi to u jednoho-dvou po 2 měsících podaří. Od klienta si vyžádám videoreferenci a zkusíme se domluvit na placené spolupráci.

Díky videoreferenci si můžu vytvořit jednoduchou webovou vizitku a tam si recenze dát – pomůže mi to v získání příštích zakázek, které už budou placené od začátku. Díky tomu můžu mít i vyšší hodinovku.

Druhou cestou je nechat se zaměstnat v agentuře, naučit se to a až potom to dělat na sebe. Nicméně ta první cesta je o dost zábavnější a i víc přímočará.

Jak vydělat 100.000 Kč?

Během několika měsíců tvrdé práce se zvládnete dostat na hodinovou sazbu 1.000 Kč na hodinu. Pokud budu měsíčně pracovat 40 hodin (5 hodin týdně), vydělám 100.000 Kč za 2 a půl měsíce.