Můj rok 2022

První pracovní den v roce 2023 začnu tak, že si zhodnotím rok 2022 a usměrním si plány na rok 2023.

Jedním z důvodů je chladný kalkul – několikrát se mi minulý rok osvědčilo “nespoléhat na náhodu, ale jít jí naproti”.

A veřejné sdílení je jedna z možností, jak na takovou cestu nastoupit.

Co si budeme povídat – důvodem je i pohlazení ega a lajky, tak s chutí do toho.

Vážím si toho, že mě čtete. Vím, jak cenná je v dnešní době “pozornost”.

Pokud chcete být víc v obraze, odebírejte můj newsletter Sobotní Solo Podnikatel.

A teď už pojďme na to.

Krátká verze: Byl to super rok plný nových projektů a výzev v osobním i pracovním životě. Tento rok bude víc o kvalitě, než kvantitě.

Dlouhá verze:

Momentka z cesty do “kanceláře” při pobytu u rodiny v Nivnici – prosinec 2022

Co jsem plánoval na rok 2022?

Nic.

A to je další důvod, proč tento report poprvé v životě veřejně píšu.

Rok 2023 si víc naplánuju. Budu mít svůj kompas, který mě bude směrovat.

Je mi jasné, že ne vše se povede na 100 %, ale takových osmdesát bude stačit.

Dřív jsem na rok dopředu neplánoval a nechal se spíše unášet aktuálními příležitostmi a potřebami. Což je krátkodobě hezké a funkční, dlohodobě už tak moc ne.

Co se mi v roce 2022 událo?

Podnikání

Jedním slovem? Kvantita.

Rok 2022 pro mě byl hodně experimentální. Po hlavě jsem se vrhal do nových aktivit. Kdo mě aspoň trochu sledoval, tak se mohl podivovat nad neustálými novými projekty a nápady, které jsem realizoval.

Spoustu z nich jsem si nyní vyhodnotil a rozhodl se, že už se jim věnovat nebudu – nebo se jim budu tento rok věnovat jinak. Většinu z nich jsem v posledních 3 měsících eliminoval.

Čemu jsem v roce 2022 věnoval čas?

Už jen když vidím ten seznam, tak si rvu vlasy (teda čistě hypoteticky – prakticky ne, protože jich nemám vzhledem k nastupujícím koutům nazbyt).

Bylo jen otázkou času, kdy se z toho sesypu, nebo udělám razantní řez.

Jsem rád, že jsem si zvolil druhou možnost a začal řezat.

Marketingové poradenství a konzultace

Můj denní chléb – to, co mě živí.

Vydělávám si peníze tím, že pomáhám podnikatelům vydělat peníze na internetu.

V roce 2022 jsem měl 4 dlouhodobé klienty, z toho 3 e-shopy. Povětšinou se dařilo, u 2 e-shopů se nám podařilo meziročně vyrůst o stovky procent.

Zároveň jsem dělal i spoustu jednorázových konzultací – povětšinou se jednalo o nastavení PPC kampaní nebo přehledů v Looker Studiu (bývalé Google Data Studio). Po dlouhé době jsem i naživo školil – konkrétně Google Analytics 4.

Sebeprezentace a osobní brand

Věnoval jsem opravdu spoustu času tvorbě obsahu. Tyto moje snahy nebyly moc plánované a výsledek tomu i odpovídá. Nicméně je to jen začátek, odrazový můstek.

Pár čísel za uplynulý rok ke dnešnímu dni:

 • YouTube – 74 odběratelů, 82 videí, 4200 zhlédnutí, 200 hodin sledování
 • Newsletter – Sobotní Solo Podnikatel – 32 odběratelů, 5 vydání viz archiv
 • Komunita Solo Podnikatel – 21 členů – přístup mají všichni odběratelé newsletteru
 • LinkedIn a Twitter – přes 50 příspěvků, Tw 145 sledujících a více než 3000 zobrazení, LinkedIn 405 sledujících a přes 22000 zobrazení.

Poučení z této tvorby shrnu v některém z příštích článků.

Affiliate a domény

Vše jsem prodal – 2 katalogové weby, několik magazínů o hypotékách a spousty dalších… Byl to sice hezký “pasivní příjem”, ale nevěnoval jsem tomu čas – tak jsem vše raději prodal, abych na to už nemusel myslet a vyčítat si svoji pasivitu.

Affiliate má smysl hlavně tehdy, kdy se tomu člověk opravdu pravidelně věnuje. A to já nedělal.

Kurz

V říjnu jsem spustil kurz o “soustředění”, které jsem v té době hodně řešil a zkoumal. Kurzů jsem prodal přes 30, většinu díky Facebook reklamě. Včera jsem prodal první kurz “organicky” – díky newsletteru.

Platí zde to stejné, jako u affilu. Aby to bylo zajímavé a ziskové, musel bych se tomu věnovat. A to já momentálně nechci.

E-shop

Ze stejných důvodů jsem prodal svého Papírového tapíra. Dal mi hodně zkušeností, ale kvůli mé nepéči stagnoval. A to byla škoda – proto jsem se učinil těžké rozhodnutí a e-shop prodal.

Novým majitelům přeji hodně zdaru.

Dílny na Konverzkách

Vypomáhal jsem jako lektor na Dílnách, které sloužily jako podpůrné konzultace pro SaaS projekt Konverzky.cz – díky nim si může kdokoliv jednoduše naklikat svůj vlastní “funnel”.

Spolu s rokem 2022 skončila i tato spolupráce, jednoduše proto, že mi brala čas, který chci věnovat svým vlastním projektům.

Tvorba webů

Už od střední školy dělám weby na WordPressu. Je to pro mé příjemná činnost, u které hezky vypnu – a navíc s dobrým poměrem čas/peníze.

Za minulý rok jsem spustil asi 5 webů. Super na tom je, že neřeším propagaci – lidi ví, že weby dělám, tak mě sami doporučí.

Takže pokud byste o někom věděli i vy, budu rád za zprávu.

Osobní život

Celý rok se točil okolo dcerky Elišky, která se narodila v listopadu 2021. Prožili jsme s ní tedy první její rok a načali druhý.

Eliška a první sníh, 13 měsíců

Bylo to náročné, ale příroda to naštěstí zařídila dobře – vzpomenu si především na to krásné, co nás za rok potkalo. První úsměv a reakce, zuby, lezení, slovo. Teď už čekáme na první krůčky – a začne nám další kapitola.

Datum 22. 2. 2022 a 22:22 mi přišlo jako stvořené k žádosti o ruku – Dáša souhlasila a my měli v létě svatbu, a to dokonce dvě – jednu před úředníky na magistrátu, druhou s kamarády. V obou případech řekla ano.

Deskové hry

Za rok jsem odehrál 38 deskovek (resp. 38 z nich jsem si zapsal), z toho 29 s Dášou. Není proto divu, že šlo hodně často o “dvojkovky” – hráli jsme Splendor, 7 Wonders Duel, Dominion, Pagan, Foundations of Rome.

Odehrál jsem i spoustu her na Chess.com – nejvíc mě baví 5 minutové blitzky. Dostal jsem se na “své” ELO okolo 800, kde asi chvíli zůstanu, pokud se nerozhodnu věnovat šachům víc času.

Sport

Nejvíc času věnuju lezení na stěně – konkrétně boulderingu. Tady jsem se zlepšil hodně – začátkem roku jsem měl problém přelézt “fialovou” obtížnost na naší stěně v Budějovicích.

V průběhu roku jsem všechny fialové vylezl – a zároveň začal koketovat s některými “modrými”, hodně často úspěšně.

Momentka z budějovické stěny – Stěna Lanovka

Dostal jsem se do situace, kdy musím pro další zlepšení udělat ještě něco navíc – posilovat (ať už doma, nebo venku), dělat nějaké kardio… To budu ladit v roce 2023. I proto, že nebudu mít kvůli cestování přístup ke svým “domovským” boulderům.

Jo a chodit v kraťasech jsem nepřestal – už více než rok v kuse (až na pár výjimek typu pohřby a svatby atd.).

Cestování

Jak asi uhodnete, tak jsme toho moc s novorozencem a batolem neprocestovali. S holkama jsme byli spíše na menších výletech a procházkách.

Poštěstilo se mi uplatnit 3 roky starý předcovidový lístek na Rock for People, který byl skvělý – obzvlášť vystoupení Enter Shikari, Skynd a Crossfaith mě vystřelily z pantoflí.

S bývalými kolegy jsme si na týden pronajali vilu v Chorvatsku, kde jsme si lebedili a užili sluníčka.

V září jsme se rozhodli, že budeme v roce 2023 cestovat. Více o tomto rozhodnutí jsem se rozepsal na LinkedInu.

Chorvatsko, fotka z naší 2 patrové vily

Investice

Stejně jako u svých projektů jsem i u investic hodně sekal a zjednodušoval to, jakým způsobem investuju.

Prodal jsem všechno osvoje krypto i s Trezorem, fyzické zlato i stříbro, ukončil podílové fondy a důchodové připojištění u Consequ, vybral peníze ze Zonek, Bondsteru a Fundliftu.

Nyní mám peníze rozdělené pouze do 3 oblastí a služeb – a na vše mám nastavené trvalé příkazy, takže na to nemusím myslet.

Jaké oblasti to jsou? Peníze mám v akciích díky Portu (viz moje YouTube video) a Fondee, v nemovitostech díky Investown (viz moje YouTube video) a na spořáku (resp. v Investiční rezervě na Portu).

Navíc jsem pronajal svůj budějovický byt, takže se mi hezky splácí hypotéka.

Výhled do roku 2023

Jestliže byl rok 2022 rokem kvantity, 2023 bude rokem kvality.

Podnikání

Rozhodl jsem se, že chci mít maximálně 2 “projekty”, které mi budou vydělávat peníze. Minulý rok bylo takových projektů 8.

Prvním z projektů budou marketingové poradenství a konzultace – jakožto můj “hlavní příjem”, stejně jako loni. Pak tu bude “vedlejšák”.

A ne, kurzy to nebudou, i když mě jejich tvorba baví a mám jich pár v přípravě.

Dřív jsem byl velký příznivcem diverzifikace – viz výpis činností v roce 2022. Teď ale vidím, že mi tento přístup přestal sloužit dobře.

Dnes už bych diverzifikaci spíš nedoporučil. Sám sobě jsem si toto mé nesoustředění obhajoval – říkal jsem si, že se díky tomu učím hodně věcí najednou. To je sice pravda, ale vždy je to na úkor hloubky a kvality.

Silnou stránkou je samozřejmě získání širokého rozhledu – a z toho budu těžit ještě hodně dlouho.

Do čeho budu tento rok investovat čas?

Marketingové poradenství a konzultace

Tohle mě bude živit i nadále. Nové klienty na pravidelnou spolupráci již nabírat nechci, bylo by to na úkor “vedlejšáku”. Ten mi sice zatím v prvních týdnech a měsících nebude vydělávat peníze, ale potenciál je v něm mnohem větší.

Rád bych v tomto roce vyzkoušel konzultace pro “solo podnikatele” viz mé služby. Půjde o mix mentoringu, koučinku a marketingového poradenství pro všechny, kteří chtějí začít podnikat online.

Sebeprezentace a osobní brand

Abych si takové konzultace vyzkoušel, musí se o mě lidi dozvědět. I proto budu letos pokračovat v osobním brandingu.

Dodělám si web a budu pravidelně publikovat obsah na sociální sítě.

Zároveň se budu učit pracovat s komunitou – viz páté vydání SSP.

“Vedlejšák”

Rozjedu vlastní “marketingovou agenturu” – v uvozovkách proto, že to nebude typický “full service kočkopes”. Chci se totiž specializovat pouze na jednu úzkou skupinu zákazníků, niku.

To, jaká nika to bude, si nechám zatím pro sebe. Mimo jiné i proto, že ještě nejsem na 100 % rozhodnutý.

Pokud se mi podaří s tímto vedlejšákem pohnout, jsem rozhodnutý se o všechny své zdary i nezdary dělit.

Pokud chcete být v obraze, odebírejte Sobotního Solo Podnikatele, nebo mě sledujte na LinkedInu/Twitteru.

Je mi jasné, že mě čeká na začátku hodně práce, ale hrozně se na to těším. Vidím v tom neskutečný potenciál – a taky peníze a zkušenosti.

I kvůli tomu, kolik času mi to vezme, tak jsem rád, že jsem osekal činnosti, které mi ho hodně braly. Mám prostě pocit, že už mám tolik zkušeností, abych je zúročil v jednom “velkém” projektu.

Osobní život

Tady – doufám – žádná velká změna nebude a ani ji neplánuju.

Mám pár “otázek”, které si chci v průběhu roku vyřešit, ty rozepíšu níže v cílech.

Vánoční focení 🙂

Deskové hry

Budeme hrát na cestách dvojkovky, které se nám v posledních měsících osvědčily – Jaipur, 7 Wonders Duel, Splendor Duel, Caesar. Rád bych ale ještě pár dvojkovek vyzkoušel pro případné doplnění a osvěžení.

Sport

Chci se opět po roce začít otužovat a vytvořit si v tom návyk. A zároveň udělat “něco” pro zlepšení v lezení.

Cestování

Tento rok je ve znamení cestování, se kterým jsme už začali – od poloviny prosince jsme na měsíc u rodiny v mojí rodné Nivnici, pak budeme u rodiny v Příbrami. No a další měsíce strávíme ve Florencii, Benátkách, Janově a Nice.

V červnu se vrátíme do Česka – kvůli svatbě kamaráda a Rock for People (na kterém budou Muse!!). Od července ještě plány nemáme – uvidíme, jak nám bude tento způsob života vyhovovat.

Se ženou spustíme o našich cestách web (Dášo, vím, že si to čteš, spustíme to v lednu). Mám společné projekty rád.

Investice

Aktuálně jsem se složením svého portfolia spokojený. Díky trvalým příkazům pravidelně investuju – nově jsem si nastavil trvalák i na spořicí účet, kam jsem dřív posílal peníze, které “zbyly”.

Jenže znáte to – když jsou peníze na účtě, tak zbydou málokdy. Tak si je raději na trvalák pošlu dřív, než je stihnu utratit.

Jednu změnu ale provést chci – budu líp řídit své finance a cashflow na delší časové období. Chci vědět, kolik budu mít kde kolik peněz za půl roku, ideálně za rok – a jaký je očekávaný příjem.


Cíle

Tak pojďme na to.

Pokud budu za rok psát report za rok 2023, tak začnu s dodržením níže napsaného.

Ne vždy to budou exaktní a měřitelné cíle, ale to nevadí. Příští rok budu vůči sobě i vám co nejvíc upřímný s tím, jestli se mi daná věc podařila, nebo ne.

Podnikání

 • provedu alespoň 5 konzultací pro “solo podnikatele”
 • neklesnu s fakturací a objemem práce ze stávajících klientů
 • spustím vlastní agenturu – do poloviny roku budu mít měsíční fakturaci 100.000 Kč
 • NESPUSTÍM ŽÁDNÝ DALŠÍ KURZ ANI JINÝ PROJEKT
 • “dokončím” svůj web
 • každý den jeden příspěvek na sociální sítě
 • každou sobotu vydám Sobotního Solo Podnikatele
 • do komunity dostanu 100 lidí

Osobní život

 • zdravěji jíst
 • vyřešit si snídani (ano-ne a co)
 • vyřešit si doplňky stravy
 • vyřešit zdravé sezení – i při cestování
 • společně pracovat na projektech s Dášou
 • vzdělávat se ve výchově dítěte

Deskové hry

 • odehrát alespoň 50 deskovek s Dášou
 • vyzkoušet 3 nové dvojkovky

Sport

 • dál po celý rok chodit v kraťasech
 • otužovat se
 • nestagnovat na stěně (ok, to zní divně) a dál se posouvat
 • občas využít placené konzultace

Cestování

 • spustit cestovatelský blog

Investice

 • do každoměsíčního refreshe si doplním úkol na aktualizaci cashflow a výhledu financí

Abych tyto cíle splnil, tak si je rozdělím na kvartální cíle a následně měsíční. No a pak je zanesu do kalendáře a postupně na nich začnu pracovat.

Co si chci do roku 2023 vzkázat?

Víc deleguj.

Víc říkej ne.

Buď přísnější.

Jeď víc na kvalitu.

Soustřeď se.

Využij sílu rutiny.

Utrácej za placené konzultace, které ti ušetří čas a energii.

Enjoy.


Jsem rád za všechny, které jsem v roce 2022 potkal. Nebudu vás zde jmenovat, na někoho bych určitě zapomněl – a to bych nechtěl.

Nezapomeňte odebírat Sobotního Solo Podnikatele a sledovat mě LinkedInu, Twitteru nebo YouTube.

Ať se daří!

Karel

PS: Pokud si chcete dopřát další várku novoročního “bulváru” a ještě si lehce zaprokrastinovat, dopřejte si další reporty od kolegů:

Zdeněk Dvořák

Patrik Gajdoš

Jan Horák

Petr Malec

Jarda Pajskr

Petr Krauz

Roland Vojkovský

Bronislav Markowicz

Martin Prodaj

Dan Gottwald

Mário Roženský

Tomáš Lípa

Vladimír Pilný

Freelo

Zapomněl jsem na nějaký? Pošlete mi ho do mailu, rád doplním.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *